SKU: 3825D42SG
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Amherst 25 Light 42 inch Satin Gold Chandelier Ceiling Light
SKU: 3825D42SG
Choose options for pricing
Select Finish: Satin Gold
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(20 in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • Guaranteed Lowest Pricing
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Elegant Lighting
Brand Category: Chandelier
Brand Product Description: Amherst 42 inch LED chandelier in satin gold
Shipping Method: Ground
SKU: 3825D42SG
UPC: 196683016312
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 80
Color Temperature: 3000K
Dimmable: Yes
Lamping Features: Average Life (hours): 20000
Lamping Included: Bulbs Included
Lead Wire Length: 89.00
Lumens: 10000
Primary Number of Bulbs: 25
Socket: LED
Total Number of Bulbs: 25
Total Watts: 125
Voltage: 110-125
Wattage Max: 5.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 2
Backplate/Canopy Height: 42
Backplate/Canopy Width: 42
Height: 9
Length: 42
Maximum Adjustable Height: 99
Weight: 95.00
Width: 42
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
UL Ratings: ETL Dry
Warranty: 1 Year Limited
Additional Details
Chain Cord Features: 89in of Wire