SKU: 3503D40BK
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Monroe 2 Light 40 inch Black Pendant Ceiling Light
SKU: 3503D40BK
Choose options for pricing
Select Finish: Black
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(22 in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • Guaranteed Lowest Pricing
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Elegant Lighting
Brand Category: Pendant
Brand Product Description: Monroe 40 inch LED oval double ring pendant in black
Shipping Method: Ground
SKU: 3503D40BK
UPC: 848145007610
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Included: Bulbs Included
Lead Wire Length: 78.00
Primary Number of Bulbs: 2
Socket: Integrated LED
Total Number of Bulbs: 2
Voltage: 110
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 1
Backplate/Canopy Height: 9.8
Backplate/Canopy Width: 5.9
Height: 11
Length: 40
Maximum Adjustable Height: 83
Weight: 37.20
Width: 18
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
UL Ratings: ETL Dry
Warranty: 1 Year Limited
Additional Details
Crystal Features: Royal Cut Clear
Features:
  • Add a finishing touch with faceted crystals shimmers brilliantly all aroundIlluminated with energy saving integrated ledsConveniently hang the pendant at your preferred height with minimium hanging height of 10.2 inch and maximum hanging height of 83 inch.Comes with 78 inch long hanging adjustable cordRadiates warm light at 3000K and dimmable up to 90Features 6400 lumen, 85 CRI, and 72WNo assembly is needed