SKU: 2114G71C/RC
  • No Restocking Fee
Paris 30 Light 71 inch Chrome Chandelier Ceiling Light
SKU: 2114G71C/RC
Choose options for pricing
Select Finish: Chrome
  • No Restocking Fee
(Only 3 in stock!)
Free Shipping!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • Guaranteed Lowest Pricing
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Elegant Lighting
Brand Category: Chandelier
Shipping Method: Freight
SKU: 2114G71C-RC
UPC: 842814116603
Electrical and Operational Information
Lamping Category: Halogen
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lead Wire Length: 142.00
Primary Number of Bulbs: 30
Socket: G9
Total Number of Bulbs: 30
Total Watts: 600
Voltage: 125V
Wattage Max: 20.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 2.25
Backplate/Canopy Width: 16.25
Height: 7
Maximum Adjustable Height: 128
Weight: 90.80
Width: 71
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
UL Ratings: UL/ULc
Warranty: 1 Year Limited Warranty
Additional Details
Chain Cord Features: 120in. of Cord
Crystal Features: Royal Cut Clear
Features:
  • Minimum Hanging Height: 15in.
  • Hanging Weight with Crystals: 90.8lbs
  • Voltage 110V-125V