SKU: 1201SR48MB/RC
  • No Restocking Fee
Sydney 58 Light 48 inch Matte Black Chandelier Ceiling Light
SKU: 1201SR48MB/RC
Choose options for pricing
Select Finish: Matte Black
  • No Restocking Fee
(Only 9 in stock!)
Free Shipping!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • Guaranteed Lowest Pricing
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Elegant Lighting
Brand Category: Chandelier
Brand Product Description: Sydney 48 inch spiral crystal chandelier in matte black
Shipping Method: Freight
SKU: 1201SR48MB-RC
UPC: 196683015919
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lead Wire Length: 144.00
Primary Number of Bulbs: 58
Socket: E12
Total Number of Bulbs: 58
Total Watts: 2320
Voltage: 110-125
Wattage Max: 40.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 7
Backplate/Canopy Height: 9.8
Backplate/Canopy Width: 9.8
Height: 86
Length: 48
Maximum Adjustable Height: 150
Weight: 437.00
Width: 48
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
Title 20: Yes
Title 24: Yes
UL Ratings: UL/ULc Dry
Warranty: 1 Year Limited
Additional Details
Chain Cord Features: 60in of Chain
Features:
  • The chandelier features 12 tiers of triangular slender crystal rods, providing a stunning cascade of shimmering light and creating a sense of opulence. The arrangement of the crystal rods adds depth and dimension to the chandelier, making it a captivating centerpiece.Crafted with a durable iron spiral frame, this chandelier ensures long-lasting quality and stability. The iron frame adds a sleek and contemporary touch, perfectly complementing the 9 inch long sparkling crystal rods.