SKU: 1238F16PN-SS/RC
  • No Restocking Fee
Sydney 3 Light 16 inch Polished nickel Flush Mount Ceiling Light in Silver Shade, Urban Classic
SKU: 1238F16PN-SS/RC
Choose options for pricing
Select Finish: Polished Nickel
  • No Restocking Fee
(19 in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • Guaranteed Lowest Pricing
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Elegant Lighting
Brand Category: Flush Mount
Shipping Method: Ground
SKU: 1238F16PN-SS-RC
UPC: 842814115873
Electrical and Operational Information
Lamping Category: Incandescent
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lead Wire Length: 10.00
Primary Number of Bulbs: 3
Socket: E12
Total Number of Bulbs: 3
Total Watts: 180
Voltage: 125V
Wattage Max: 60.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 1
Backplate/Canopy Width: 4.72
Height: 10.5
Weight: 30.60
Width: 16
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
UL Ratings: UL/ULc
Warranty: 1 Year Limited Warranty
Additional Details
Crystal Features: Royal Cut Silver Shade
Features:
  • Assembly Required: Yes
  • Number of Tiers: 1
  • Voltage 110V-125V