SKU: 1219G32BK
  • No Restocking Fee
Nordic 6 Light 32 inch Black Linear Pendant Ceiling Light
SKU: 1219G32BK
Choose options for pricing
Select Finish: Black
  • No Restocking Fee
(12 in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • Guaranteed Lowest Pricing
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: Elegant Lighting
Brand Category: Linear Pendant
Shipping Method: Ground
SKU: 1219G32BK
UPC: 842814197756
Electrical and Operational Information
Dimmable: Yes
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lead Wire Length: 142.00
Primary Number of Bulbs: 6
Socket: E12
Total Number of Bulbs: 6
Total Watts: 240
Voltage: 110
Wattage Max: 40.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 1
Backplate/Canopy Height: 13
Backplate/Canopy Width: 4.7
Height: 15
Length: 32
Maximum Adjustable Height: 74
Weight: 26.60
Width: 10
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
UL Ratings: ETL Dry
Warranty: 1 Year Limited
Additional Details
Chain Cord Features: 59in of Chain