SKU: 1219D16AS/RC
  • No Restocking Fee
Nordic 4 Light 16 inch Antique Silver Pendant Ceiling Light in Antique Sliver, Urban Classic
SKU: 1219D16AS/RC
Choose options for pricing
Select Finish: Antique Sliver
  • No Restocking Fee
(65 in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • Guaranteed Lowest Pricing
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
Nordic Collection Pendant Lamp D:16" H:12" Lt:4 Antique Silver Finish Royal Cut Clear
Product Specifications
Product Information
Brand: Elegant Lighting
Brand Category: Pendant
Shipping Method: Ground
SKU: 1219D16AS-RC
UPC: 848145019743
Electrical and Operational Information
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lead Wire Length: 142 in.
Primary Number of Bulbs: 4
Socket: E12
Total Number of Bulbs: 4
Voltage: 110V
Wattage Max: 40.00
Dimensions and Measurements
Diameter: 16
Height: 12
Weight: 16.98
Width: 16
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
UL Ratings: UL and ULc Dry
Warranty: 1 Year Limited Warranty
Additional Details
Chain Cord Features: 60 in. of Chain